Elemtere fiş kem gözlere şiş!!!

”Maşallah, maşallah.” Dilim eskidi maşallah demekten. Hayatımda demediğim ve duymadığım kadar çok maşallah duyuyorum son zamanlarda. Demeyene sinir oluyorum, deyip de yine yan yan bakmaya devam edenleri dövesim geliyor. Nazar değecek diye korkmaktan şiştim. Nazara inanmamaya çalışıyorum, o da olmuyor. Anadolu insanıyız, nazara inanmamak mümkün mü?

Bir kere biz çok nazar çekiyoruz arkadaş, ben bunu bilir bunu söylerim. Oğlum da bana çekmiş. Birilerine  ”Uyudu bu gece.” diyorum, ertesi gün canıma okuyor. Göz kanallarından biri tıkalıydı Demir’in, kendiliğinden açıldı sonra. ”Noldu çapakları?” diyorlar, ” Çoktan geçti.” dediğimin ertesi günü çapakla uyanıyor çocuk. Kilosunu söylüyorum, kilo alımı duruyor. Güler yüzlü, güzel bir resmini ekliyorum, huysuzluğun dibine vuruyor o gün. Hiç kusma huyu olmayan çocuk, kusmadığını söylediğim gün oyun halısına çıkartıveriyor. Yuh artık!

Ben bu olayı çok iyi bilmiyorum. Benim için nazar, kötü enerjinin bir insan üstünde toplanmasıdır. İmrenerek ya da kıskançlıkla bakıldığında, baktığın kişide bu negatif elektrikler toplanır ve sorun yaratır. Bu işin doğrusu nedir diye bir bakınayım dedim ohoooo her kafadan bir ses çıkıyor.  Zaten bu olaya dünya üstündeki hemen hemen her kültürde rastlandığına göre her kafadan bir ses çıkması da gayet mantıklı görünüyor öyle değil mi?

Benim inancıma göre bu olayın dinle pek bir alakası yoktur ama nedense nazardan korunmak amacıyla sakız çiğner modda sürekli ” Maşallah.” diyorum. Bu benim kendi içimdeki çelişkimdir. Mavi boncuk takmanın gerekliliğine gelecek olursam da, olabilir neden olmasın. Nasıl ki pek çok değerli taşın, pek çok şeye iyi geldiği ruh hali üzerinde oynamalar yaptığı düşünülürse, mavi bir taş da belki nazardan koruyordur, o da olabilir. Renkli, özellikle mavi, gözlü kişilerin daha çok nazar değdirdiği söylenir. Belki renkli gözü sevmediğimden, bu kısma da inanıyor gibiyim. Belki de saçmalıktır yani, neden gözüm renkli diye daha çok negatif enerji yayayım ki? Ayrıca inanmasaydım herşeyin daha kolay olacağını da düşünmekteyim. Kocam kişisi hiç inanmıyor, hiç nazar değdiğini görmedim mesela. ” İnanmak başarmanın yarısıdır.” misali, ”İnanmak nazarı çekmenin yarısıdır.” da denilebilir bence. İlla ki kötü düşünmek gerekmediğini, imrenmenin ya da bazen takdir edilmenin dahi bu musibete neden olabileceğine de inanıyorum. Çok alakasız bir şekilde de kendini gösterebiliyor çünkü bu nazar. Ya ben inanıyorum işte bu nazara, ötesi yok. Batıl matıl, başıma geliyor mu geliyor. Nokta.

Kısacası inansan bir türlü, inanmasan bir türlü. Şu aşamadan sonra zaten inanmıyorum demem bir işe yaramıyor, çünkü ne yazık ki inanıyorum. Diyeceğim odur ki, maşallah demeden yanımıza yaklaşmayın artık :) Yoksa kamyoncuların zorla yaptıkları gibi, her yazımın içine ” Maşallah” lar sıkıştırıp, zorla dedirtirim. Son olarak da ”Elemtere fiş kem gözlere şiş.” diyerek gidiyorum :)

2 Comments

  1. Maşallah maşallah.. :) Nazara hiç inanmasam da dilime pelesenk oldu maşallah. Birşeyler söyleyip üzerine maşallah demediklerinde, ay kilosu ne güzel, ay gözlere bak amaann gibi lafların üzerine iştahı kesilip çapaklanıp göz ovuşturuyor deli gibi. Kıyafetlerinin içinde nazar boncukları var hep, birinin iğnesi deşecek bir gün aklım çıkıyor.. Maşallah diyin ulan işte.Taş taşıyıp kolunuz yorulmuyor ya.. SİNİR:(

  2. nazara oldum olası inandım. kızım doğduktan sonra görmeye gelenlere (nazım geçenlere tabiki) maşallah deyin deyip durdum. Bir nazarlık aldım. dışarı çıktığımızda omzuna iğneliyorum. Eve geldiğmizde de mutlaka türlü dualar okuyorum. Okumadığım zamanlar kızım çok huysuz oluyor, uyumamak için direniyor, ağlıyor. Kimileri yıldızı düşük, onun için etrafından çok etkileniyor diyor ama bence nazar :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Takvim

Mart 2011
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Şub   Nis »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031