Farkettim ki insanlarda yaygın bir yanlış inanış var: Meyve kilo aldırmaz. Hele ki hamileler bu yanlışlığa körükle gidiyorlar. Canları tatlı istedikçe meyvelere saldırıp saldırıp, sonra da ”ya ben nasıl kilo aldım hiçbişi yemiyorum kiiiii” şeklinde şikayet ediyorlar. Hayır hamile kişi hayırrrr, meyve de gayet kilo aldırır. Onların da kalorisi vardır. Sen onları tamamen masum zannediyor olabilirsin değerli hamile kişisi ama ben sana birazdan onların gerçek yüzünü göstereceğim.

Günde en az 2-3 porsiyon taze meyve yememiz gerektiğini herhalde artık biliyoruz. İyi yıkanmış ve kabukları soyulmadan yenilmiş olanı daha makbuldür. Ama hamilelikte bu porsiyon sayısını 5′e kadar çıkarmamız gerektiğini de biliyor muyuz? Öğrendik şimdi. Taze meyve ve sebzelerin hamilelerin beslenmesinde çok önemli bir yere sahip olduğu ortada. Çünkü meyveler yüksek lif, su, vitamin ve mineraller içeriyorlar. Bir hamilenin de en önemli ihtiyaçları zaten bunlar. Ayrıca bu yaz aylarında ülkemizin doğal nimetlerinden faydalanmak adına çeşit çeşit meyveleri ”götürüyor” olmamız da gayet normal. Kabul ediyorum, meyveler düşük kalorilidirler. Ancak bu özellikleri onları fütursuzca tüketme özgürlüğü vermiyor bize. Meyveler de früktoz adı verilen bir karbonhidrat çeşidi içeriyorlar ve fazla tükettiğimizde fazla kalori almış oluyoruz. Yani biz hamile kişiler için çok güzel bir tuzak oluyor aslında bu meyveler.Kısacası her konuda her zaman olduğu gibi neyi ne kadar tüketmemiz gerektiğini bilerek tüketmeliyiz. Aşağıda bazı meyvelerin kalori tablosu var:

Armut (1 tane orta boy) 100 kalori
Ananas 57 kalori
Ayva 63 kalori
Çilek 37 kalori
Erik (olgun) 67 kalori
Greyfurt 43 kalori
Elma (kabuklu) 60 kalori
İncir (taze) 78 kalori
Kayısı 55 kalori
Kiraz 72 kalori
Karpuz 27 kalori
Kavun 21 kalori
Mandalina 45 kalori
Muz (1 tane orta boy) 130 kalori
Portakal 53 kalori
Şeftali 43 kalori
Üzüm (taze) 73 kalori
Vişne 62 kalori
Limon (1 tane orta boy) 20 kalori

Gördüğümüz gibi o minik kirazlar, buz gibi karpuzlar da kilo aldırabiliyorlarmış. Yememiz gerektiğini biliyoruz, e kilo aldırdıklarını da biliyoruz. O zaman nasıl bir denge kurmamız gerektiğini de bilmemiz gerekiyor. Özellikle muz, dut, üzüm, incir, kavun ve  hurma yüksek kaloriler barındırmaları nedeniyle çok dikkatli tüketilmesi gereken meyveler. Zannederim ki azıcık dikkatle bu hamile oburluğumuzun önünü kesebiliriz.

Başka bir soru işareti de meyve suları hakkında. Meyve suları meyvenin yerini tutar mı tutmaz mı? Tutmayacağı o kadar ortada ki. Meyvelerin en büyük silahlarından biri olan posa meyvenin suyunda olamayacağından meyve suyuyla meyveyi bir tutmak çok yanlıştır. Ancak kendi tatlarıyla ya da azıcık şeker ilavesiyle yapılan meyve kompostolarının da ne kadar taze olursa olsun meyve suyundan daha faydalı olduğunu bilmeliyiz.

Kuru ve yaş meyveleri kıyasladığımızda da kalori açısından hiçbir farklılık olmadığını söyleyebiliriz. Ancak kuru meyve içindeki suyu kaybettiği için ağıza daha tatlı gelebilmektedir. Aslında bir meyvenin kurusu ve yaşı arasında temelde hiçbir farklılık yoktur.

Bu konuda benim söyleyebileceğim çok fazla birşey yok. Kendim elimden geldiğince dikkat ettiğimden size de hatırlatmak istedim. Bazen hamileliğimizin arkasına sığınıp öyle şeyler yapıyoruz ki ben bile şaşırıyorum kendime :) ”Sen hamilesin, çift canlısın, yeeeee… ” ”Sen emziriyosun, süt olcak, yeeeeee” şeklinde ayartmalara kendimizi kaptırmayıp sağlıklı bir şekilde hamileliğimizi tamamlarsak eminim ki normal yaşantımıza dönmemiz daha kısa sürecektir. Şimdilik bu kadar…